30 Dirt-Cheap and Easy Meals for Your Family

30 Dirt-Cheap and Easy Meals for Your Family

If you’re wondering, “How do I make cheap meals on a budget?” and still fill my family up with nutritious food, you’ll love these 30 cheap and easy meals. Your first step to keep your food budget low is cooking at home. Eating out will throw your grocery budget out the window.

Families everywhere are struggling with their budgets. Figuring out nutritious and filling cheap and easy meals for your family isn’t an easy task. You can only eat the same foods so many times before everyone gets bored. Scrambled eggs again? Fortunately, there are a wide range of dirt-cheap and easy meals you can feed your brood for very little. These are the cheapest recipes imaginable.

According to the United States Department of Agriculture (USDA), a family of four spends about $135.10 per week on groceries if they children are under six and about $154.80 if children are above six years of age. However, there are times when a family might only have $150 to spend for the entire month.

In addition to stocking up when things are on sale, you can contact local churches and food pantries to get a little help. An extra box of food can make a big difference when you’re on a strict grocery budget. There’s no shame in taking help when you need it. Just pay it back when you’re able to by donating to the food pantry.

After talking to folks about some of their favorite budget friendly recipes, I came up with 30 tried and true favorite cheap and easy meals for dirt-cheap dinners. I threw out any that don’t work well for leftovers. Make extra to cover lunchtime as well. You can save even more if you follow tips on how to save big bucks at the grocery store. I used the current prices at my local Kroger grocery store. Your prices may vary slightly based on your area, what you have on hand and what’s on sale. I also assume you have some things on hand, such as seasonings, milk and cooking oils. 

30 Cheap and Easy Meals

1. Tomato and olive penne pasta

There are few things more filling or cheaper to eat than pasta. On the list of cheap and easy meals, this one ranks number one. You can often find pasta on sale for under $1.00. This meal gives you plenty of leftovers without destroying your grocery budget. It tastes just as good the second day as it does the first.

You’ll need:

  • Penne pasta
  • Extra-virgin olive oil
  • Onion
  • Bell pepper
  • Garlic
  • Italian diced tomatoes
  • Red pepper flakes
  • Black olives
  • Fresh basil

Meal Cost: $5.71
Serves: 6
Price per serving: $0.95
Favorite Recipe: Easy Skillet Penne Pasta

2. Vegetable stew

There’s nothing better on a cold winter day than a big bowl of hot soup. However, this soup tastes just as yummy chilled and makes the perfect snack food for lunch time or anytime. One of the things I love about soup recipes is that you can use whatever you have on hand to up the flavor and save money. For example, if you have a couple of red potatoes, use those instead of russet. Saving money on groceries is about not wasting food and using everything you have.

You’ll need:

  • Olive oil
  • Onion
  • Carrots
  • Celery
  • Potatoes
  • Tomato sauce
  • Cannellini beans
  • Frozen peas
  • Frozen corn
  • Seasonings

Meal Cost: $6.78
Serves: 8
Price per serving: $0.85
Favorite Recipe: Easy Vegetable Soup

3. Shakshuka skillet

At first glance, this dish sounds disgusting. I don’t normally like my food all mixed together and this is one of those meals that does that. However, once you taste it, you no longer care. It is so filling, delicious and gives you tons of protein and nutrients. On a day you’re feeling brave, give tomatoes, beans and eggs a try.

You’ll need:

  • White beans
  • Diced tomatoes
  • Bell pepper
  • Onion
  • Eggs
  • Feta Cheese

Meal Cost: $8.10
Serves: 6
Price per serving: $1.35
Favorite Recipe: Shakshuka Skillet

4. Egg roll in a bowl

This is one of my go-to low carb meals. It is so filling, somewhat healthy and tastes almost like an egg roll without all the fried bread. You can easily feed a family of four with one bag of cole slaw. Cut costs even further by shredding up your own cabbage instead of buying premade. I like to use amino acids rather than soy sauce, but that does drive the costs up a bit. I also use what I have on hand. So, if it calls for sesame oil and I only have sesame seeds and avocado oil, I go with that. 

You’ll need:

  • Preshredded cabbage
  • Natural sausage
  • Onion
  • Soy sauce

Meal Cost: $5.44
Serves: 4
Price per serving: $1.36
Favorite Recipe: Sausage Egg Roll in a Bowl

5. Mac ‘n’ cheese supreme

If you have macaroni noodles, you can whip up an amazing dish your family will love. Add whatever you have to it. Mix in some hamburger for a cheeseburger casserole. Tomatoes give it an Italian flair. Broccoli adds some nutrition. Try different types of cheese. You really can’t go wrong with this meal. 

You’ll need:

  • Elbow pasta
  • Butter
  • Garlic
  • Shallot
  • Half and half or milk
  • Flour
  • Frozen broccoli florets
  • Extra sharp cheddar cheese

Meal Cost: $7.06
Serves: 6
Price per serving: $1.18
Favorite Recipe: Creamy Broccoli Mac ‘n’ Cheese

6. Leftover rock soup

Have you ever heard the short story about rock soup? A man arrived in a village. No one had much food. The man had a rock,though, which he said was magic. He started a stew and asked others to add a little of this and that. Eventually, he had an amazing soup for everyone to share. Leftover rock soup is one of the cheap and easy meals you can put together.

There is no recipe for this one. You just pull out anything you have little bits left of. I actually keep a container with a lid in my freezer to collect bits of corn, green beans, potatoes, and so on. Whenever I have just a little left, it goes in that pot. I also will put in bits and scraps of ground beef or pot roast (shred it up). You can also add hamburger, but that makes the cost go up a bit. It’s better to save things over time and use up every bit of what is in your kitchen for a sustainable, budget friendly food list.

You’ll need:

  • Whatever you have on hand

Meal Cost: $0.00
Serves: 8
Price per serving: $0.00
Favorite Recipe: It varies every time

7. Cheesy bean burritos

One thing we love in the Soard household is Mexican food. We could honestly eat it every day and never get tired of it. We love pizza about the same. This is a fairly easy meal to throw together and it is nutritious and satisfying as well. You can add some sour cream and salsa if you have some on hand, but they can add to the costs if you’re trying to stick to a budget. Another idea is to keep those sauce packets you get when you go somewhere like Taco Bell. They almost always give you too many. You’ll then have them for your cheap and easy meals. I’m assuming you have the spices in your cabinet already.

You’ll need:

  • Refried beans
  • Chili powder
  • Garlic powder
  • Cumin
  • Mexican shredded cheese
  • Large flour tortillas

Meal Cost: $5.37
Serves: 6
Price per serving: $0.90
Favorite Recipe: Crispy Bean and Cheese Burritos

8. Lasagna

Lasagna is one of those meals you can make in a huge batch and eat on for several days. You also could make one and freeze one so you have a quick meal to pull out of the freezer on those nights you don’t feel like cooking. No matter how good my intentions, I almost always wind up with a day I just can’t cook and we wind up eating out. This helps alleviate that budget suck.

You’ll need:

  • Lasagna noodles
  • Pasta sauce
  • Cottage cheese
  • Ground beef
  • Italian sausage
  • Shredded mozzarella
  • Grated Parmesan

Meal Cost: $14.17
Serves: 12
Price per serving: $1.18
Favorite Recipe: Easy and Delicious Budget Lasagna

9. Crock pot chicken provencal

This simple, folksy dish is a big hit for two night’s worth of dinner, so I list it as 8 servings, but that is four people the first night and four the second night as you turn this into chicken tacos. I cook a lot of meals where I can use the leftovers in a new dish. We’ll talk about my leftover turkey pot pie recipe here in a minute. Throw everything in the crock pot and simmer on low for about six hours. Delicious!

You’ll need:

  • Chicken tenderloins
  • Diced tomatoes
  • Red onion
  • Green pepper
  • Olive oil
  • Salt and pepper
  • Ranch dressing mix
  • Cumin

Meal Cost: $11.87
Serves: 8
Price per serving: $1.48
Favorite Recipe: Easy Crock Pot Chicken Provencal

10. Hot dog wraps

This is another of the cheap and easy meals you don’t need a recipe for. Growing up, my kids loved this. It’s kind of junky, but it’s fast and filling and budget-friendly. The recipe is simple. Take hot dogs, wrap canned biscuits around them, add cheese inside if you wish, bake as instructed on can. They are giant pigs in blanket. Your cost will vary, depending upon which hot dogs you choose. Personally, I pay a little more for mine to get the taste I want. You may prefer the less expensive hot dogs. 

You’ll need:

  • Giant size canned biscuits (store brand)
  • 8-pack hot dogs
  • Cheese – optional

Meal Cost: $3.19
Serves: 4
Price per serving: $0.80
Favorite Recipe: You don’t need a recipe

11. French bread pizzas

Does your family love pizza night? Ordering takeout can get expensive and everyone doesn’t like the same toppings. One thing my family loves is making pizza at home. You can go with a kit like Chef Boyardee for under $5, or you can use slices of French bread, add your own pizza sauce and toppings. The best toppings are those you have on hand, so I’m only figuring in a little pepperoni and assuming you have things like green peppers and black olives or bits left from other recipes. 

You’ll need:

  • French bread
  • Pizza sauce
  • Mozarella cheese
  • Pepperoni

Meal Cost: $7.46
Serves: 4
Price per serving: $1.87
Favorite Recipe: Make up your own. It’s so easy!

12. Chicken or turkey pot pie

At Thanksgiving, we always have a ton of turkey left that has to be used up in the weeks to follow. I freeze some of it for later, too. One of our favorite second meal remakes is turkey pot pie. However, if you just have leftover chicken, you can use that as well. This is so budget friendly, because you use leftover meat, so you have no added protein costs for this meal. I splurge a bit with the refrigerated pie crust. Homemade is so time consuming! I also use whatever milk I have on hand, whether whole or 2% or cream. Make sure the mixed vegetables include potatoes.

You’ll need:

  • Leftover chicken or turkey
  • Refrigerated pie crust
  • Cream of chicken  soup
  • Cream of mushroom soup
  • Can of mixed vegetables
  • 1/4 cup milk
  • Salt and pepper

Meal Cost: $4.24
Serves: 6
Price per serving: $0.71
Favorite Recipe: Use Turkey Leftovers for a Fast Pot Pie

13. Copycat White Castle sliders

If you live in one of the states with White Castle restaurants, then you may love their sliders. Hamburger and lots of onions make up this simple dish. Years ago, one of my good friends would have me over for dinner often. Her mom made this dish a bunch. It was fast to put together, since she worked and we all loved it. As an adult, I also appreciate it is budget friendly. Ground beef and onions take on the brunt of the work. You can add cheese for those who like it and use regular sandwich bread to save even more money. We like to use buns to give it a little more flavor, but you really can’t go wrong. They even sell slider size buns at the store, but they are expensive. Add some air fryer potato chips on the side.

You’ll need:

  • Ground beef
  • Onion
  • Salt and pepper
  • American cheese (optional)
  • Pickles
  • Hamburger buns

Meal Cost: $7.64
Serves: 6
Price per serving: $1.27
Favorite Recipe: Make Your Own White Castle Copycat Sliders at Home

14. White beans with ham and cornbread

This is one of the cheap and easy meals we turn to a lot. If you use leftover ham bits, which I do and make your cornbread from scratch, you’ll save a fortune. However, you can also use two boxes of Jiffy cornbread mix and keep the costs super low. The cheapest way to make this meal is with dried white beans. Make a huge batch and eat on it for a couple of days. 

Meal Cost: $3.24
Serves: 8
Price per serving: $0.41
Favorite Recipe: Great Northern White Beans Recipe

15. Vegetable fried rice

Rice is another cheap and easy meals food staple. Now, if you have a little extra and you want to cut carbs, you can rice your own cauliflower and use that in place of the rice in this recipe. Don’t buy the premade riced cauliflower as it is more expensive. Use your best judgement. If you don’t want to spend money on scallions and you have some leftover onion on hand, use that. If you don’t have sesame oil, use canola and some sesame seeds. Don’t break the bank to get the exact ingredients for any recipe. If you already have some of these things, then great. You can use them over and over. Also, name brand soy sauce was $3.29 for a small jar, while store brand was only $0.99.

You’ll need:

  • White rice
  • Vegetable oil
  • Onion
  • Carrot
  • Scallions
  • Garlic
  • Soy sauce
  • Sesame oil
  • Egg
  • Frozen peas
  • Salt and pepper

Meal Cost: $5.28
Serves: 4
Price per serving: $1.32
Favorite Recipe: Easy Vegetable Fried Rice

16. Veggie stir fry and rice

You’ve probably heard me talk about having one or two meatless meals a week. Meat is expensive and prices keep going up. Unless you’re prepared to buy in bulk – like half a cow bulk – then adding meat to your list ups your budget. One way to cut grocery expenses is by having Meatless Monday or even going vegetarian two days a week. 

This veggie stir fry is the perfect example of a filling vegetarian option. If you need protein, you can always add an egg and make fried rice. However, this taste amazing over white steamed rice. This throws together in a skillet quickly. Just preheat the oil and add the frozen veggies. Throw in a little seasoning and you’re good to go. I planned for two of the $1.00+ bags of frozen stir fry. You can cut costs even more by using only one bag and serving more rice. I’m assuming you have other ingredients on hand.

You’ll need:

  • Bag of frozen stir fry veggies
  • White rice
  • Soy sauce
  • Red pepper flakes
  • Sesame seeds

Meal Cost: $4.27
Serves: 4
Price per serving: $1.07
Favorite Recipe: Super simple. You don’t need a recipe. Just toss it all together. 

17. Egg drop soup

Sometimes you don’t need a huge mill, you just need something light and nutritious. This egg drop soup has an Oriental flare and is super easy to make. Your whole family will love it. Add some fried noodles if you’d like, but they will up your costs. I’ve even served this with saltine crackers. I am assuming from other recipes and in your pantry, you already have soy sauce, ground ginger and salt and pepper.

You’ll need:

  • Chicken broth
  • Ground ginger
  • Soy sauce
  • Eggs
  • Green onions
  • Salt and pepper

Meal Cost: $1.99
Serves: 4
Price per serving: $0.50
Favorite Recipe: Egg Drop Soup Recipe

18. Turkey Ramen noodles

Ahh, good old Ramen noodles. Whether you eat them because you’re broke or actually like the taste, they make super cheap and easy meals. If you’re looking to feed yourself for under $1.00 a day, then this might be the solution. Just don’t eat them long-term. They are horrible for your health. This recipe uses up leftovers. So, if you don’t have turkey, use chicken. If you don’t have chicken, use pork. They are truly so versatile.

You’ll need:

  • Chicken flavored Ramen 
  • Leftover bits of meat
  • Coleslaw mix
  • Almonds
  • Green onions
  • Canola oil
  • Sugar
  • Pepper
  • Sesame seeds
  • White wine vinegar (use whatever vinegar you have)

Meal Cost: $4.49
Serves: 4
Price per serving: $1.12
Favorite Recipe: Turkey Ramen Noodle Salad

19. Potatoes and toppings

Potatoes are super filling and a great way to use up leftovers in your fridge. Let me explain… If you have two spoonfuls of brocolli left, you can add to some melted cheese and top a baked potato. If you have some steak, dice it up, add pepper jack and make a hungry man style potato. Even adding cheese and sour cream is a delicious addition. The key to saving money with this recipe is again to use up all those leftovers. Your only cost should be the potatoes and possibly a bit of cheese if you need to buy some. I’ve included some cheese sauce in the costs, but you may have cheese on hand you can use. You can also make your own cheese sauce on the stove top. 

You’ll Need:

  • Potatoes
  • Cheese sauce
  • Leftovers

Meal Cost: $3.99
Serves: 6
Price per serving: $0.67
Favorite Recipe: Poke holes in potatoes and nuke for three and a half minutes each. Poke with a fork for doneness. 

20. Grilled cheese and tomato soup

This is one of my favorite comfort foods. There is something about grilled butter bread and melting cheese that just warms the soul. I’m sure it dates back to something in my childhood that brought me comfort, but it still evokes such warm feelings. What would a grilled cheese be without a bowl of tomato soup. You can save more by making some from scratch or using veggies from your garden, but I just heat up a big can of it for the family and we go with that. Easy peasy.

You’ll need:

  • Bread
  • Butter
  • American cheese (if you have something else on hand, use it)
  • Tomato soup

Meal Cost: $4.00
Serves: 4
Price per serving: $1.00
Favorite Recipe: Best Grilled Cheese Ever

21. Turkey Chili

Our family loves chili. We eat it quite often. We might have it with cornbread, saltines or corn chips. It depends on what we have on hand that needs used up. If we have sour cream in the fridge, we put a dollop in. We might throw on some shredded cheese. Chili is cheap, filling and freezes well. I don’t use a recipe, because we’ve made it so many times. You just throw in browned ground turkey (if you have beef or can get that cheaper, go with that), diced tomatoes, red kidney beans and a packet of chili seasoning. We use two cans of tomatoes and four cans of beans and it’s enough for two meals for three people and usually a little for lunch one day. I’m going to count it as six servings with a tad extra. 

You’ll need:

  • Red kidney beans (4 cans)
  • Diced tomatoes (2 cans or 1 large)
  • Browned ground turkey (1 pound)
  • Chili seasoning

Meal Cost: $8.44
Serves: 6
Price per serving: $1.41
Favorite Recipe: Brown ground turkey. Throw all the ingredients in the crock pot and set to low for five hours plus.

22. Leftover Wraps

You’ll notice I’m big on using up leftovers. I’m actually pretty proud of myself for conserving food during a pandemic. We have been wasting very little compared to in the past. I am using up everything. We even started a worm farm as part of Hailey’s college sustainability class and we are feeding the worms tidbits we don’t eat, such as banana peels or bits of leftover fruit, etc. 

This “recipe” is another non-recipe. You simply gather up all your little bits of leftovers. The half a chicken breast, broccoli that isn’t quite enough for another meal and pieces of cheese. Whatever you have on hand, pull it out and see if it would combine well in a wrap. Heat the mixture up in a skillet, add to a flour tortilla, top with tons of cheese. Wrap up like a burrito and grill or serve cold. Your choice. You can even use leftover breakfast scraps, such as scrambled eggs and make a western omelet wrap. The only thing you should need for this recipe is some large flour tortillas and a bit of cheese, if you don’t already have some in your fridge. 

You’ll need:

  • Flour tortillas
  • Block of cheese of choice

Meal Cost: $3.37
Serves: 6
Price per serving: $0.57
Favorite Recipe: No recipe. It changes every time.

23. Tomatoes stuffed with tuna

When I was growing up, my mom would sometimes serve tomatoes stuffed with canned tuna in the summer. Fresh, juice garden tomatoes filled with fish. Not my ideal meal back then, but as an adult it sounds delicious. This is the perfect light summer dinner. Add some fruit salad and you’re in heaven. Of course, it’s a bit more filling if you make a simple tuna salad by adding some mayo and celery or pickles for crunch (use whichever you have on hand). If you have garden tomatoes, this meal becomes one of the very cheap and easy meals. Otherwise, you’ll need to buy a few. I’m going to base it on four servings. You can adjust for the size of your family.

You’ll need:

  • Tomatoes
  • Can of tuna
  • Mayo
  • Celery or pickles

Meal Cost: $5.29
Serves: 4
Price per serving: $1.32
Favorite Recipe: Mix up tuna salad. Slice the tomato in half but not cutting all the way through the bottom layer and then again across the other way, not cutting all the way down. The tomato should fall open at the top, allowing you to fill it with your tuna mixture. Salt and pepper and dig in. Yum. 

24. Frozen pizza and fried potatoes

What? My husband’s grandmother had four kids still at home plus two grandbabies. She was feeding a houseful. She found ways to stretch their budget. Frozen pizza and fried potatoes was one way she did this. They would also sometimes order carryout pizza but instead of spending a fortune on several pizzas, they stretched it with filling potatoes. She was a pretty smart woman. She had lived through the Great Depression and had a ton of money-saving hacks.

You’ll need:

  • Frozen Pizza
  • Potatoes
  • Cooking oil
  • Salt and pepper

Meal Cost: $3.00
Serves: 6
Price per serving: $0.50
Favorite Recipe: We like Jack’s frozen or Tombstone best, but choose whatever pizza fits in your budget and that you enjoy. You could also make pizza from scratch or use the French bread pizza recipe above.

25. Italian chicken

Whole chickens are pretty inexpensive by the pound and you can dress them up however you’d like for a filling meal. As a bonus, there is almost always some chicken scraps left over that you can use in other cheap and easy meals mentioned throughout this piece. You’ll use your slow cooker again or your instant pot. Throw the chicken in and add a bottle of cheap Italian dressing on top. Let cook for 6 to 8 hours on low. You’ll wind up with a tender, delicious chicken. Your sides can be whatever you have on hand and need to use up. Throw some baby carrots in to cook with the chicken, etc.

You’ll need:

  • Whole chicken
  • Bottle of Italian dressing

Meal Cost: $7.34
Serves: 6 with leftover bits
Price per serving: $1.22
Favorite Recipe: Throw everything in the crock pot.

26. Oven-baked tostadas

I just found this recipe, and I’m in love. So cheap, easy, filling and one of our favorites – Mexican! You can use flour tortillas if you prefer and it turns out as good. Just reduce your cooking time slightly so the flour ones don’t burn. This is another great way to use up leftover beef, beans and cheese.

You’ll need:

  • Corn tortillas
  • Vegetable oil
  • Cheese
  • Salt
  • Leftover toppings

Meal Cost: $3.17
Serves: 6
Price per serving: $0.53
Favorite Recipe: Ten Minute Oven-Baked Tostadas

27. Hodge Podge

When my kids were growing up, we would often have what I called hodge-podge cheap and easy meals. I would take up all the little bits of leftovers and put different things into muffin tins and give to my kids. Don’t go out and buy muffin tins. If you don’t have them, you can use plates with compartments, little cups and so on. 

What you need:

  • Nothing

Meal Cost: $0.00
Serves: 4
Price per serving: $0.00
Favorite Recipe: It changes every time

28. Burrito bowls

My older daughter has been very budget conscious from the time she was away at college. Now that she’s on her own, that’s continued. There are many times when I call her and she’s putting together burrito bowls for lunches and dinners for the week. She uses whatever meat is on sale or that she has on hand. It might be turkey, chicken or beef. With the cost of beef rising, it’s good to remember you can sub out poultry for it when needed and the taste of the recipe won’t be negatively impacted. This recipe doesn’t use meat, so you can go with that option, too. However, if you have some on hand that needs used up, go for it and add some beef or whatever to this simple meal. 

You’ll need:

  • Long grain rice
  • Canned black beans
  • Salt
  • Cumin
  • Garlic powder
  • Salsa
  • Shredded cheese
  • Green onions

Meal Cost: $6.35
Serves: 6
Price per serving: $1.06
Favorite Recipe: Poor Man’s Burrito Bowls

29. Rice and raisins with buttered toast

My grandmother-in-law, who was more like my mother-in-law as she raised my husband, had a ton of ways to stretch a dollar. This is another of her favorite recipes and not only do her kids love it but it was passed down to our kids and they love it. It is super easy to make and has a sweet taste like cereal. But, it is much cheaper than most of the cereals on the market, more filling and usually results in leftovers. You can add a dash of milk if you have extra on hand, but it isn’t necessary.

To make, boil the rice as instructed on the package and then drain most of the water. Add a cup and a half of sugar and taste. It should be sweet. Stir in raisins and let sit for five minutes so they soften slightly. Toast and butter bread. Dinner…er breakfast?…is served.

You’ll need:

  • Long grain rice
  • Sugar
  • Raisins
  • Bread 
  • Butter

Meal Cost: $5.12
Serves: 8
Price per serving: $0.64
Favorite Recipe: See above

30. Kielbasa and cabbage skillet

We have decided we love turkey smoked sausage that best and will usually replace regular smoked sausage or kielbasa in recipes. However, you should go with what you like best and what’s on sale. You can usually find store brand for around $2.50 on sale here. Your prices may vary widely based on your area. You should stock up when things are on sale whenever possible to reduce your overall costs. Also, seek out the cheapest grocery stores in your area.

You’ll need:

  • Cabbage
  • Kielbasa or smoked sausage
  • Onion
  • Olive oil
  • Red wine vinegar (or whatever vinegar you have on hand)
  • Ground mustard
  • Garlic powder
  • Salt and pepper

Meal Cost: $5.22
Serves: 4
Price per serving: $1.31
Favorite Recipe: Kielbasa and Cabbage Skillet

With all of the recipes listed above, I’m assuming you have some things on hand or from a previous recipe listed. I didn’t factor in the cost of cooking oil or spices, for example. It’s impossible to calculate a dash of milk, so I sometimes just add 25 cents to those listings. My prices in southern Indiana are going to be much less than in other parts of the country. If you live in New York City, for example, expect to pay almost double what’s listed here. The cost of living is simply higher. On the other hand, if you live in rural Mississippi, your costs might be a bit less. No matter what your costs where you live, you can reduce them by shopping around (online price checks work) and waiting for items to be on sale before stocking up. 

If you like 30 Dirt-Cheap and Easy Meals for Your Family, you might also like…

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Crabby Housewife

AuthorCrabby Housewife

Lori is a full-time housewife and writer, living in the Midwest with her husband of 30 years - they have two daughters. They have a house full of pets and her house is never quite perfect.